9 lipca 2018

Czym są tonery do drukarek laserowych?

Na rynku można spotkać między innymi drukarki atramentowe i laserowe. Te pierwsze (uzupełniane tuszami), przydają się kiedy drukuje się niewiele. Natomiast drukarki laserowe są idealne, kiedy masowe wydruki są codziennością. Takie drukarki uzupełnia się tonerami.

Tonery do drukarek laserowych

Zacząć trzeba od tego, że tonery umieszcza się w kartridżach, to znaczy w specjalnych pojemnikach. Kartridże często nazywa się zasobnikami albo zbiorczymi pojemnikami z tuszem/tonerem. Niezbędne do drukarek laserowych tonery, to barwny proszek, czyli substancja, którą umieszcza się w środku kasety. Proszek ten posiada właściwości, które sprawiają, że jest naładowany elektrycznie. Dzięki temu w czasie procesu drukowania wtapia się w papier i zostaje przekształcany na tekst i grafikę. W zależności od producenta, skład chemiczny takiego proszku może różnić się od innych dostępnych na rynku. W związku z tym, że drukarki laserowe są coraz bardziej popularne i wybierają je zarówno firmy, jak i osoby prywatne, na rynku można znaleźć obecnie tonery oryginalne, jak i ich zamienniki. Ich wybór i zakup często zależy od możliwości finansowych użytkownika drukarki. Tak naprawdę bowiem, tonery od znanych producentów nie muszą dawać lepszego efektu, niż tzw. zamienniki (które są zawsze tańsze). Wybierając te drugie, warto kupić produkty od bardziej zaufanych firm: można wtedy będzie cieszyć się niższą ceną, ale i wydrukami, które będą naprawdę wysokiej jakości. Wtedy materiały eksploatacyjne (które mogą być dość znacznym wydatkiem), można zredukować.

Druk laserowy przy pomocy tonerów

Technikę tę stosuje się już od wielu lat, ale nie każdy wie na czym ona polega. Wiadomo jednak, że drukarki laserowe pracują bardzo szybko, zdecydowanie szybciej niż drukarki atramentowe (w odcieniach szarości z prędkością około 40 stron na minutę). Jest to zaś spowodowane konstrukcją takiego urządzenia. Opisywany tutaj toner, czyli drobny, proszek o właściwościach magnetycznych, nanoszony jest na papier w zgodne z projektem wydruku miejsca. Następnie proszek ten zostaje wtopiony w papier, czyli utrwalony przez grzałkę. Bez takiego utrwalenia pod wpływem ciepła, proszek można byłoby z kartki po prostu strzepać. Wolna praca drukarki atramentowej jest spowodowana tym, że pojemnik z tuszem przemieszcza się nieustannie z jednego końca kartki na drugi. W drukarce laserowej natomiast, obraz nanoszony jest na papier „za jednym zamachem” i od razu na całej jego szerokości. Jak to dokładnie działa? Promień lasera zmienia naładowanie elektromagnetyczne na elemencie drukarki jakim jest bęben światłoczuły, wewnątrz kartridża z tonerem. Powoduje to wytworzenie niewidocznej matrycy obrazu. Toner podawany jest na obracający się bęben, przylega do niego i tworzy widoczny obraz na matrycy. Następnie, obraz utworzony z tonera przenosi się z bębna na papier. I jak było już wspomniane wcześniej, toner przylega do papieru (pod wpływem ładunków elektrostatycznych), a następnie całość transportowany jest do grzałki, gdzie toner zostaje utrwalony.